חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ארכיון החדשות6.2009
"החמישית של צונג לוי" / ביקורת מאת אריאל שנבל

"החמישית של צ'ונג לוי" / ביקורת מאת אריאל שנבל

פורסם ב'מקור ראשון',  4.6.09

 

החמישית של צ'ונג לוי. איזה שם מוזר לספר. האסוציאציה הראשונה שעלתה במוחי כאשר ראיתי לראשונה את עטיפתו הקדמית, היתה שמדובר בסיפור הנע בין עולם המוזיקה לעלייתה של סין כמעצמה עולמית, או אולי תרחיש דמיוני שבמסגרתו עוברת תחרות רובינשטיין לפסנתר מתל אביב לבייג'ינג. אבל לא. צ'ונג לוי הוא בחור ישראלי, בנם של עובדת זרה מסין ואב ישראלית, המנסה לחיות את חייו כבעל בית קפה תל אביבי בישראל שנת 2017.

 

זהו אמנם ספר עתידני, אבל העתיד המתואר בו קרוב יחסית ומוגש בין דפיו במנות קטנות וחכמות, רבות מהן באנדרסטייטמנט מעודן שאינו כופה עצמו על הקורא. כך למשל, העובדה כי ישראל נסוגה מיהודה ושומרון מוזכרת במשפט קצר אחד, גם הוא כבדרך אגב, בניסיון להסביר כיצד הוקמו יישובים חקלאים רבים בערבה בעשור שלפנינו. גם נפילתו של טיל איראני בתל אביב והתרחשותה של מלחמת לבנון שלישית, מוזכרים כמעט כלאחר-יד.

 

ב-2017 לראש הממשלה קוראים אופיר (גם מדובר ברמז לפינס, הרי שאולי ראוי לקטלג את הספר בין ספרי המד"ב) הרמטכ"ל חובש כיפה והסלנג היומיומי שואב רבות מהשפה הרוסית. כל פעולות הקנייה, החיפוש ודירוג העסקים השוטף נעשה באמצעות מכשיר המולטיפון. ראש הממשלה נקלע לתסבוכת מדינית קשה בעקבות דליפת מידע חסוי ממולטיפונו האישי, וגדודי האקרים מוסלמים מאיימים על ביטחונה של ישראל. צ'ונג לוי נקרא לדגל. בהתחשב באירועים מסתוריים שהתרחשו ערב מה שהיה אמור להיות גיוסו לצה"ל, מדובר בהתנדבות שכולה כפייה. תוך כדי האימונים וגילוי מטרתו האמיתית של המבצע שאליו מתכוננים הוא ושני חבריו המשונים – כל אחד בדרכו – נקרע צ'ונג בין הרצון להחזיר למדינה את חובו, לבין אהבתו הבלתי-אפשרית את יערה, דוקטורנטית המשוכנעת כי בכוחה לשנות את העולם, המתפקדת גם כאחותו החורגת.

 

החמישית של צ'ונג לוי הוא מהספרים החכמים והמהנים שקראתי לאחרונה. הקול הספרותי של יואב אבני הוא אחר במובן הטוב של המילה, יעיל ואינטליגנטי. אתם יותר ממוזמנים לגלות אותו בעצמכם.

 

החמישית של צ'ונג לוי / יואב אבני / הוצאת זמורה-ביתן / 431 עמ'

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ